Yücel Alkan

Http Linkleri Https'ye Yönlendirme

HTTPS'nin HTTP'den farklı, bu protokolün güvenli bilgi aktarım yolunu kullanmasıdır. Buradaki S harfi "Secure" kelimesinden gelmektedir. 

Sitenizin HTTP protokolü yerine HTTPS protokolünü kullanmasını istiyorsanız SSL sertifikası yüklemeniz gerekmektedir. Ancak SSL sertifikası yüklemeniz tek başına yeterli olmuyor. Eğer sitenizi daha önce yayına almışsanız, başta Google olmak üzere arama motorları sitenizdeki linklerin HTTP protokolü kullanan halini indekslemiştir. Arama motorlarından sitenize gelen ziyaretçiler, sayfaları SSL’siz haliyle yüklemiş olacaktır. Bu durumda SSL kullanmanızın hiçbir anlamı olmayacaktır. 

Bu problemi çözmek için sitenize HTTP protokolü ile gelen ziyaretçileri HTTPS protokolü kullanan sayfalara yönlendirmeniz gerekmektedir. Bu problemi çözmek için .htaccess dosyasına aşağıdaki satırları yapıştırmanız yeterli olacaktır. Eğer .htaccess dosyasınız yoksa öncelikle .htaccess dosyası oluşturmanız gerekecektir. 

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Bu kodu .htaccess dosyanıza ekledikten sonra hem arama motorlarının indekslediği http ile başlayan linkler hem de kullanıcının elle yazacağı linkler otomatik olarak https ile başlayan linklere yönlendirilecektir. 

Yorumlar
Cihan (25 Aralık 2018 - 17:05)
Teşekkürler, güzel yazı olmuş.
Yücel Alkan (31 Aralık 2018 - 08:32)
Rica ederim, kolay gelsin :)
Cevapla
Mehmet (30 Aralık 2018 - 17:06)
Peki tam tersini yani https olan linkleri http'ye yönlendirmek mümkün müdür?
Yücel Alkan (01 Ocak 2019 - 19:31)
Evet yapılabiliyor. SSL sertifikasını iptal ettiğiniz zaman böyle bir çözüme ihtiyacınız olacaktır.
Cevapla
Yorum Yapın