Yücel Alkan

Linux Üzerinden SSH Bağlantısı Yapmak

SSH (Secure Shell), uzak bilgisayarlar yani sunucularla iletişim sağlayan yönetim protokolüdür. SSH sayesinde sunucunuza bağlanabilir ve yönetim işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz. Sunucu üzerinde yapacağınız tüm işlemler SSH tarafından şifrelenerek güvenli hale getirilir. 

Digitalocean veya benzeri firmalardan sunucu aldığınız / kiraladığınız zaman sunucu üzerinde işlem yapabilmeniz için bağlantı kurmanız gerekecektir. Linux veya MAC kullanıyorsunuz bu bağlantı işlemi için herhangi bir bileşen yüklemenize gerek yoktur. Ancak Windows üzerinden Linux tabanlı bir sunucuya bağlanırken SSH istemcisi kurmanız gerekecektir. Bu iş için en çok tercih edilen program PuTTY'dir. 

Ben bu yazımda Linux tabanlı bir sistemden Linux tabanlı bir sunucuya SSH bağlantısının nasıl gerçekleştirileceğini anlatacağım. Bu işlem oldukça basittir. 

SSH bağlantısı için gerekli terminal kodunun yapısı aşağıdaki gibidir. 

ssh [KullanıcıAdı]@[Host/IP]

Yukarıda yer alan koddan da anlaşılabileceği gibi SSH bağlantısı için kullanıcı adı ve host adı yani IP adresine ihtiyacımız olacaktır. IP adresi, kullanıcı adı ve şifre sunucu aldığınız firma tarafından size genellikle mail olarak bildirilmektedir. 

Firma tarafından belirlenen kullanıcı adı genellikle root olmaktadır. Ancak bazı firmalar güvenlik nedeniyle root kullanıcı adını vermemektedir. Tam yetki elde etmek için bağlantı sonrası terminal ekranına sudo su yazarak root girişi yapmanız gerekmektedir.

Örnek bir SSH Bağlantısı;

ssh root@188.166.39.8

Eğer ilk kez sunucuya bağlantı sağlıyorsanuz, yukarıdaki kodu yazdığınız zaman size bağlantıya devam etmek isteyip istemediğiniz sorusu gelecektir. Bu soruyu yes yazarak geçiyoruz. 

SSH Bağlantısı

Ardından aşağıdaki gibi şifre girmenizi isteyecektir. Şifrenizi girip Enter'a bastığınız zaman bağlantı işlemi kurulmuş olacaktır. Eğer ilk kez bağlantı sağlıyorsanız sizden şifrenizi değiştirmenizi isteyebilir. Bu durumda önce geçerli şifrenizi ardından da yeni şifrenizi yazmanız gerekecektir.

Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz.

Hayırlı çalışmalar dilerim.


21.01.2019
16377
Yorumlar
Bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorum yapan siz olun!
Yorum Yapın