Yücel Alkan

Telefon Linki Oluşturma

Merhabalar. Günümüzde internete erişim, bilgisayarlardan taşınabilir cihazlara yani tablet, telefon gibi araçlara evrilmiş durumda. İstatistikler, ziyaretçilerin genellikle mobil cihazlarla websitelerini ziyaret ettiğini gösteriyor. Bir websitesine bilgisayarlardan erişim %30 oranında iken mobil cihazlarda bu oran %70 civarında. Hatta bazı durumlarda bir websitesine mobil cihazlardan erişim %85'leri bulabiliyor. Hal böyle iken mobil cihazlar için farklı çözümlerin gerçekleştirilmesi giderek daha zaruri bir hale geliyor. 

Bu yazımda "Aranabilir Link" yani bir telefon linkinin nasıl oluşturulduğunu anlatacağım. Bazı sitelerde gördüğünüzü düşünüyorum, bir telefon ikonu ya da telefon numarasına tıkladığınız zaman, telefonunuzun çağrı ekranı açılıyor ve telefon numarası da otomatik olarak çağrı ekranında sanki bu numarayı siz çevirmişsiniz gibi yerini alıyor. Bu işlemin aslında ne kadar kolay olduğunu aşağıdaki örnekte göreceksiniz.

Aranabilir link yani telefon linkini aşağıdaki gibi sitesine ekleyebilirsiniz.

<a href="tel:555-999-88-77">555-999-88-77</a>

Gördüğünüz gibi bu kadar basit. A tagımızın href özelliğine başında tel: ifadesi olacak şekilde telefon numarasını eklememiz bu işin yeterli oluyor. Peki A tagımızın text özelliği yani yazısı telefon numarasından oluşmak zorunda mı? Tabi ki de hayır. 

<a href="tel:555-999-88-77">Bize Ulaşın</a>

Bu örnekte olduğu gibi "Bize Ulaşın" şeklinde bir yazıyla da bu işlemi gerçekleştirmek mümkün. Hatta dilerseniz bir resme link ekleyebilir (mesela telefon ikonu) ya da a tagına arkaplan resmi verebilirsiniz. 

Dilerseniz alan kodunu parantez içinde de yazabilirsiniz.

<a href="tel:0(362)-999-88-77">Bize Ulaşın</a>

Websitenize böyle bir link eklediğiniz takdirde, bu linke tıklayanlar doğrudan çağrı ekranına yönlendirilecek ve kullanıcılar, böylelikle telefon numarasını çevirmek gibi bir uğraştan kurtulacaktır. Kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemli bir kolaylık olduğunu düşünüyorum.

Soru, görüş ve önerilerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz. Hayırlı çalışmalar dilerim.

31.07.2019
76829
Yorumlar
Bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorum yapan siz olun!
Yorum Yapın