Yücel Alkan

Linux Ses Kaydında Dipses Sorunu ve Çözümü

Merhabalar. Bu yazımda Linux dağıtımlarında ses kaydı esnasında yaşanan dipses, hışırtı, eko probleminden ve çözümünden bahsedeceğim. 

Bu sorun, daha çok Linux sistemlerde kullanılan, ses sunucusu ve ses üzerinde çeşitli ayarlamalar yapabileceğimiz bir yazılım olan PulseAudio'dan kaynaklanmaktadır. PulseAudio'nun varsayılan ayarlarında "Echo/Noise-Cancellation" yani "Dipses/Hışırtı/Eko Engelleme" özelliği aktif değildir. Bu özelliği aktif ettiğiniz zaman ses kayıt esnasında meydana gelen dipses, hışırtı, eko problemi ortadan kalkacaktır. 

Bu sorunu çözmek için PulseAudio'nun ayar dosyasında küçük bir değişiklik yapmamız yeterlidir. Terminal ekranını açıyoruz ve aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz. 

sudo nano /etc/pulse/default.pa

PulseAudio ayarlarının olduğu dosyanın içeriği karşımıza gelecektir. Sayfanın en sondan ikinci bloğu olan ve aşağıdaki gibi olan bölümü buluyoruz. 

### Modules to allow autoloading of filters (such as echo cancellation)
### on demand. module-filter-heuristics tries to determine what filters
### make sense, and module-filter-apply does the heavy-lifting of
### loading modules and rerouting streams.
load-module module-filter-heuristics
load-module module-filter-apply

Bu bölümde herhangi bir satıra müdahale etmiyoruz ve aşağıdaki satırları bu modülün sonuna ekliyoruz. 

### Enable Echo/Noise-Cancellation
load-module module-echo-cancel use_master_format=1 aec_method=webrtc aec_args="analog_gain_control=0\ digital_gain_control=1" source_name=echoCancel_source sink_name=echoCancel_sink
set-default-source echoCancel_source
set-default-sink echoCancel_sink

Dosyamızı kaydedip (ctrl+s), terminal ekranından çıkıyoruz (ctrl+x).

Değişikliklerin geçerli olabilmesi için aşağıdaki komutları sırayla çalıştırıp PulseAudio sunucusunu yeniden başlatıyoruz. Bu işlemleri yaparken komutların başına sudo koymayınız. Aksi takdirde çalışmayacaktır. 

pulseaudio -k
pulseaudio --start

İşlemimiz bu kadar. Ses kayıt işleminde mikrofon ses seviyesinin %30 civarında olduğuna dikkat ediniz. En kaliteli ve berrak sesi bu ses seviyesinde alacaksınız. 

Bu içeriğe ait video derse aşağıda ulaşabilirsiniz. 

Soru ve görüşlerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz. Hayırlı çalışmalar dilerim.

Yorumlar
sefa (11 Ocak 2022 - 10:22)
Aynı işlemi yaptım ancak ses hala gelmiyor bir uğultu var. Yeniden başlatıp deneyeceğim.
Cevapla
Cem (08 Mart 2022 - 14:37)
Peki bu çözüm linux'te youtube'dan video izlerkende işe yarıyor mu? Benim sorunum o çünkü. aynı wideo'yu windows 10'da izlerken hiçbir problem yok ama kalide bir süre sonra seste cızırtılar/hışırtılar çıkmaya başlıyor. Hatta sizin videoyuda belli bir noktaya kadar öyle izlemek zorunda kaldım sonra düzeldi ama bunu sık sık yapıyor.Bu çözümü uygularsam benim yaşadığım problemi de çözer mi?
Cevapla
Yorum Yapın