Yücel Alkan

Git ile Github Kullanımı

Merhaba, bu yazımda Git ile birlikte Github kullanımından bahsedeceğim. Git ile Github genellikle birlikte anılır ancak farklı kavramlardır. Git, projeleriniz için uzak bir sunucu olmadan yani bilgisayarınızda bir depo oluşturur. Projenizin her sürümü için oluşturacağınız yedekler bilgisayarınızda tutulur. Github ise Git kullanarak geliştirdiğiniz projeler için uzak sunucuda bir depo hizmeti sunar. Yani Git sayesinde bilgisayarınızda barındırdığınız yedekleri Github hizmeti ile uzak sunucuda barındırabilirsiniz. 

Github, Git için uzak sunucuda bir depo görevi dışında farklı amaçlar için de kullanılır. Github ile gerçekleştirdiğiniz projeleri paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda diğer programcılar tarafından geliştirilen yazılımları inleyebilirsiniz. 

Git ile birlikte Github'ı kullanabilmeniz için öncelikle proje klasörünüzü Git servisine tanıtmış olmanız gerekiyor. Daha sonrasında yapmış olduğunuz değişiklikleri add ile geçiş bölgesine, commit ile de yerel depoya bildirmiş olmalısınız. Bu işlemler hakkında detaylı bilgiye bu linkten erişebilirsiniz. 

Yerel depoda tutulan proje dosyalarınızı Github üzerinde paylaşmak için aşağıdaki işlem adımlarını yerine getirmelisiniz. 

1. Github Repository Oluşturma

Öncelikle Github üzerinde yeni bir repository(depo) oluşturmanız gerekiyor. Github'a giriş yaptıktan sonra menüleri kullanarak ya da doğrudan https://github.com/new adresine giderek yeni repository oluşturma sayfasına erişmiş olursunuz. 

Github üzerinde bir depo oluşturduğunuz zaman Github size aşağıdaki gibi bir link üretececektir. 

https://www.github.com/kullaniciAdiniz/repositoryAdi

Örneğin yukarıdaki örnek için bana aşağıdaki gibi bir link üretmiş olacak. 

https://www.github.com/yucelalkan/deneme

 2. Github Repository Adresini Ekleme

Github üzerinde repository oluşturduktan sonra terminal ekranımızı açıp, proje klasörümüzün olduğu konuma gidiyoruz. Terminal ekranımızı açıyoruz ve repository adresimizi Git sistemine ekliyoruz. 

git remote add githubReposu githubLinki

Bu komutta geçen githubReposu ismi tamamen sizin belirleyeceğiniz bir isimdir. githublinki yazan yere ise bir önceki adımda Github'ın bize verdiği depo adresini yazmamız gerekiyor. Örneğin;

git remote add githubReposu https://www.github.com/yucelalkan/deneme

Bu komutu çalıştırarak Git sistemine githubReposu adında bir uzak sunucu deposu tanımlamış oluyoruz. Artık bundan sonraki şlemlerde bu depo adresini kullanmış olacağız. 

3. Dosyaları Github'a Yükleme

Projeye ait dosyalarımızı Github'a yüklemek için aşağıdaki komutu çalıştırmamız yeterli olacaktır. 

git push githubReposu master

Bir önceki adımda tanımladığımız Github repository adresini burada githubReposu ismiyle kullanmış olduk. Buradaki master ifadesi master dalını ifade ediyor. Eğer projeye ait başka bir dalı yüklemek istiyorsanız o dalın adını yazabilirsiniz. 

Bu komutu terminal ekranında çalıştırdığımız zaman bizden github kullanıcı adı ve şifresi istenecektir. Sırasıyla önce kullanıcı adını sonra şifreyi girdiğimiz takdirde dosyalarımız Github'a yüklenmiş olacaktır. 

Username for 'https://github.com': yucelalkan
Password for 'https://yucelalkan@github.com': 

Linux kullananlar bilir ancak bu konuda tecrübeniz yoksa küçük bir not düşeyim. Terminal ekranında şifrenizi yazarken bastığınız karakter terminal ekranında görünmez. Yani normalde şifre girerken * şeklinde karakterler çıkar ancak terminal ekranında bu tarz karakterler de çıkmaz. 

Şifremizi de girdikten sonra dosyalarımız Github repository'sine yüklenecektir. Yükleme işlemi sonrasında aşağıdaki gibi bir çıktı verilecektir. 

Nesneler ortaya dökülüyor: 3, bitti.
Nesneler sayılıyor: 100% (3/3), bitti.
Delta sıkıştırması 8 iş parçacığı kullanıyor
Nesneler sıkıştırılıyor: 100% (2/2), bitti.
Nesneler yazılıyor: 100% (3/3), 209 bayt | 209.00 KiB/sn, bitti.
Toplam 3 (delta 0), yeniden kullanılan 0 (delta 0), yeniden kullanılan paket 0
To https://github.com/yucelalkan/deneme
 * [new branch]      master -> master
'master' dalı 'master' uzak dalını githubReposu konumundan izlemek üzere ayarlandı.

İşlemimiz bu kadar. Github sayesinde bir projeye ait bilgisayarınızda bulunan dosyaları internet ortamında saklayabilir veya paylaşabilirsiniz. 

Soru ve görüşlerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz. Hayırlı çalışmalar dilerim.

30.01.2021
461
Yorumlar
Bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorum yapan siz olun!
Yorum Yapın